אשרות תושב וויזות למשקיעים

עושים סדר בכל נושא הויזות למשקיעים בשוק הנדל"ן של דובאי.

תארו לכם שאחות מקופת החולים שלכם הייתה מגיעה אליכם למשרד ומזמינה אתכם ואת בני משפחתכם להתחסן במהלך היום במרפאה הניידת שממוקמת בחניון של בניין המשרדים שלכם. כך נראה מבצע החיסונים השבוע בדובאי, אשר עלה מדרגה בעקבות העליה בתחלואה. בדובאי לא מחכים לכם לבוא להתחסן אלא נוקטים בשיטה פרואקטיבית, מוחמד בא אל ההר – וכך תוך יממה בודדת חוסנו 2 מליון מתושבי דובאי!

מערך הרפואה הממשלתי המתקדם הוא רק סיבה אחת שבגללה בוחרים מליונים של זרים מרחבי העולם להפוך את דובאי לביתם, ומהווים כ-90% מכלל האוכלוסיה. בין יתר הסיבות, תושביה הזרים של דובאי מציינים את מערכת התשתיות המתקדמת, איכות ורמת החיים הגבוהות. דובאי ממשיכה לצמוח ומתהדרת בשערי חליפין מצוינים והיעדר מס, מה שאומר, שמי שעובד כאן יכול להרוויח הרבה יותר. בדובאי, אתה לא משלם מס על השכר שלך או על הכנסה משכר דירה. אם אתה מנהל עסק משלך, לא תידרש לשלם מס כל עוד אתה בתוך "האזור החופשי" של העיר. כמו כן, לא תצטרך לשלם מס חברות או מס רווחי הון. יש המון אפשרויות בילוי, שפע של מסעדות, קניונים, ברים ומועדונים, פעילויות רבות כמו סקי מים או גלישת רוח עם אקלים שטוף שמש ואזור כפרי מרהיב מסביב לדובאי אשר בהחלט מאפשר ליהנות מאורח חיים בריא ומגוון. בדובאי חיים מעל 200 לאומים שונים, ולעיר יש תרבות קוסמופוליטית עשירה. ישנם פסטיבלים ואירועים לאורך כל השנה בהם חוגגים את הגיוון הזה. האמנויות הם חלק חשוב של דובאי ואפשר ליהנות מתיאטרון, ותערוכות של אמנים מפורסמים. ישנם גם ענפי ספורט רבים כגון רוגבי, מרוצי סוסים, טניס וגולף.

דובאי ממצבת את עצמה כהונג-קונג וסינגפור של המזרח התיכון, עם חזון להפוך את העיר לפלטפורמה גלובלית לעסקים מבוססי ידע ולמוקד חדשנות. רואים זאת גם בעוצמת החיבה כלפי הישראלים לאחר חתימת הסכם אברהם, שכן ישראל נתפסת עבורם כמעצמת חדשנות. עבור משקיעי הנדל"ן, השוק הנוכחי מאופיין בהיצע עודף עם מחירים נוחים החל מ-$110,000 ותשואות יציבות של מעל 6% נטו אשר הגיעו ל-10% בימי טרום הקורונה ופוטנציאל של עליית ערך בטווח הארוך. ההיצע העודף דוחף את המחירים כלפי מטה והקבלנים מציעים פריסות תשלומים חסרות תקדים של 20% לפני מסירה והיתרה משולמת בפעימות לאורך שנתיים לאחר האכלוס.

שוק הנדל"ן של דובאי מבוסס ברובו על השקעות זרות, ו-ויזות, אשרות משקיע שכיחות ביותר. ערך הסף עבור ויזה כזו הוא מינימום מליון דירהם (כ-890 אש"ח), מדובר על ערך הרכישה (לא שווי השוק הנוכחי) – בשווי כולל של עד שלושה נכסים. הויזה ניתנת בגין דירות ובתי מגורים, חדרי מלון, משרדים ומחסנים ולא מתאפשרת עבור קרקעות ונכסים לא מוכנים – כאלו שעדיין בתהליך בנייה וטרם נמסרו. במידה ויש משכנתא על הנכס, הוצאת הויזה תתאפשר, רק כאשר ישולמו לפחות 50% מסך תשלומי ההלוואה.

לנכס בבעלות משותפת (של ישויות שונות), כל אחד מהבעלים, יכול להגיש בקשה לאשרת משקיע כל עוד לאדם זה נתח של מליון דירהם ומעלה בשווי הרכישה. לנכס הנמצא בבעלות משותפת של בעל ואישה, שני בני הזוג זכאים להגיש בקשה, גם אם שווי הרכישה הכולל של הנכס הוא מליון, המחולק בין שניהם. יש להציג תעודת נישואין. ויזת המשקיע ניתנת לכל המשפחה הגרעינית.

דובאי מציעה למשקיעים ויזה לחצי שנה – ויזה קלילה, שבה לא מונפקת תעודת תושב ואשרות תושב שונות: ויזה ל-3 שנים, ויזה ל-5 שנים וגולדן ויזה ל-10 שנים. בנוסף, קיימות ויזת פרישה ו-ויזת יזם, שניתנות ל-5 שנים.

ויזת משקיע התקפה ל-5 שנים, נכנסה לתוקף ביולי 2019, וכפופה להשקעה בסכום של לפחות 5 מיליון דירהם (4.455 מ' ש"ח) בנכסים ללא משכנתא. גולדן ויזה ל-10 שנים, מותנת בפיקדון של לפחות 10 מ' דירהם (8.91 מ' ש"ח) בקרן השקעות, בחברה, מניות או השקעה כוללת של לא פחות מ-10 מ' בתחומים שהוזכרו, בתנאי, שההשקעה במגזרים אחרים מלבד נדל"ן, היא לא פחות מ-60% מכלל ההשקעה.

ויזת פרישה ל-5 שנים, ניתנת לגמלאים, בני/בנות זוגם והתלויים, עם אפשרות לחידוש כל עוד הגמלאי ממשיך לעמוד בקריטריונים לזכאותגיל מינימום של 55, ולמלא את אחד מהקריטריונים הפיננסיים הבאים: כ-17,800 ש"ח הכנסה חודשית מפנסיה או ממעסיק קודם או חיסכון של מיליון דירהם (1.78 מ' ש"ח), בהפקדה קבועה ל-3 שנים או בשווי רכוש (ללא משכנתא).

ויזה ליזמים, הניתנת ל-5 שנים, זמינה לבעלי פרויקט קיים, עם הון מינימלי של 500 אלף דירהם (445 אש"ח) או בעלי חממה טכנולוגית באמירות. הוויזה כוללת את בני הזוג, הילדים ועד שלושה מנהלים. לפני מתן הויזה, תתאפשר שהייה של חצי שנה לצורך הקמת העסק.

ויזת משקיע ל-3 שנים, הניתנת בגין 1 מ' דירהם בנכסים, היא הפופולארית ביותר וניתן לחדשה בעלות נומינלית. אם אתה רוצה ליהנות מכל ההטבות של תושב איחוד האמירויות הערביות, ויזה זו היא הטובה ביותר עבורך. היא מאפשרת לפתוח חשבון בנק, להנפיק רשיון נהיגה, לעשות ביטוח בריאות, להרשם למערכת החינוך וכו'.

עלותה הכוללת של ויזת משקיע ל-3 שנים, היא כ-13,300 ש"ח וכ-180 ש"ח לחידושה. הוויזה שתתקבל כנגד רכישת הנכס בדובאי תהיה אשרת תושב בלבד, מה שאומר, שאתה או בני משפחתך לא תורשו לעבוד במסגרת ויזה זו. במקרה שתרצו לעבוד, יש לשנות את מעמד הוויזה והארגון המציע את העבודה יצטרך להנפיק אשרת חסות. הפרוצדורה של הוצאת הויזה עלולה לקחת עד 3 שבועות והמסמכים הנדרשים הם שטר הקניין המקורי, דרכון, תעודת יושר ממשטרת דובאי, עותק ויזה נוכחי ותמונת דרכון.

שימו לב ששוק הנדל"ן בדובאי דינמי ולכן חשוב להתעדכן בהתפתחויות בנושאי הויזות מדי תקופה.

נערך ב-22 לינואר, 2021.