לקנות דירה בדובאי בלי לצאת מהבית, או לעמוד בתור

דובאי ממשיכה להוביל במדרג המוכנות הדיגיטלית

עוד הרבה לפני משבר הקורונה והמעבר הקולקטיבי שלנו לזום, דובאי הייתה מדורגת בראש מדד המוכנות הדיגיטלית של סיסקו, והציעה את כל המגוון של השירותים הדיגיטליים הנדרשים לרכישת דירה מרחוק – החל מיפוי כוח נוטריוני אונליין, רישום הסכם שכירות במאגר אינטרנטי ייעודי לשכירויות ועד מהגשת בקשה לוויזת תושבות על פני שלביה השונים.

המדד זה, יחד עם מדד הבטיחות הגלובלי, מדד הנכונות לשינוי ומדד השמחה הוא פרמטר המשמש את השלטון בדובאי במדידת יעילותו.  

Cisco Global Digital Readiness Index 2019 מדרג מדינות לפי מספר קרטריונים:

  • תשתית טכנולוגית – התשתית הזמינה להפעלת פעילויות דיגיטליות וחיבור צרכנים (IoT, ענן)
  • אימוץ טכנולוגיה – ביקוש למוצרים ושירותים דיגיטליים
  • סביבת סטרט אפ – סביבה המעודדת חדשנות בתוך קהילה
  • הון אנושי – כוח עבודה מיומן זמין לתמיכה בחדשנות דיגיטלית (בנייה ותחזוקה)
  • קלות עשיית עסקים – תשתית בסיסית / מדיניות הדרושה לתמיכה בפעילות עסקית
  • השקעות עסקיות וממשלתיות – השקעה פרטית וציבורית בחדשנות וטכנולוגיה
  • צרכים בסיסיים – צרכים אנושיים בסיסיים לשגשוג האוכלוסייה

ישראל מדורגת גם היא גבוה ברשימה, אך, למרות שאנו ידועים בעולם כמעצמת סטארט אפ, החדשנות הטכנולוגית בישראל אינה אוניברסלית, ומתרכזת בעיקר בעולם ההייטק. בדובאי החדשנות מגיעה מלמעלה ומחלחלת לכל תחומי החיים של האזרחים.

עם ההכרזה על אסטרטגיית טכנולוגיית המידע והתקשורת הראשונה שלה בשנת 1999, דובאי  החלה את המסע הטכנולוגי שלה. ההשקה של דובאי אינטרנט סיטי, הממשלה האלקטרונית של דובאי, דובאי ממשלה חכמה, ובשנת 2014, היוזמה דובאי חכמה הגיעה. במהלך שני העשורים האחרונים, היוזמות הדיגיטליות הרבות ששינו את פני העיר התקבלו בברכה על ידי תושביה.

ובמקביל לדיגיטליזציה, משקיעים עומדים בתור לקנות דירה 

אם זאת, בזמן שאנחנו למדנו את מה שיודעים בדובאי מזמן, כיצד ניתן לרכוש דירה בלי לצאת מהבית (מדובר על פרויקט של חברת אזורים בבת ים אשר מכרה מעל 700 דירות אונליין לחברי מועדון "חבר") היום, בדובאי, החל מ6:00 בבוקר מאות אנשים עמדו בתור, פיזית, עם מסכות על פניהם, והמתינו לפתיחת הפרי-סייל של פרויקט MAG City Meydan.

לפני ההגעה היה צריך להרשם, ו-470 איש נרשמו בשביל האופציה לרכוש אחת מתוך 200 היחידות הזמינות בפרויקט. וכפי שוודאי ניחשתם, הדירות כמעט כולן נמכרו ביום הראשון לפרי-סייל.

למרות ששוק הדירות בדובאי מאופיין באובר-היצע חסר תקדים, סגמנט של השוק שממשיך לראות עלייה בעסקאות ואף עליית מחירים הוא סגמנט הוילות והקוטג'ים townhouses. הבניה בדובאי כיום היא בעיקר לגובה ואם יש משהו שהבנו בעקבות הקורונה זה החשיבות של גינה וסביבה קרובה לטבע, כתוצאה מכך המגמה המשמעותית ביותר שראינו ב-2020 הייתה המעבר מדירות לווילות/בתים עירוניים ובאזורים מסוימים, מחסור בהיצע שגרם לעליית מחירים ומגמה זו נמשכה עד ינואר 2021.

בפרויקט  נשארו יחידות בודדות, לפרטים נוספים בקרו בעמוד הפרויקט MAG City