מידע כללי – השקעה בדירה בחו"ל

השקעות נדל"ן בחו"ל 

שנת 2020 פתחה בפני משקיעי הנדל"ן את האפשרות לרכוש נדל"ן באיחוד האמירויות. אם אתם מחפשים אחר השקעות נדל"ן בחו"ל, כמו למשל השקעה בדירה בחו"ל, כדאי לדעת שדובאי הפכה לאופציה מבטיחה בשוק, עם צניחה משמעותית במחירי הדירות לרכישה, לצד בנייה מסיבית של יחידות דיור חדשות, אשר הובילה לשיא של נכסים למכירה בשוק הדירות למגורים. ירידת המחירים לצד הגדלת ההיצע, סוללים את האפשרות לצמיחה ולתשואה גבוהה במיוחד בעתיד, וללא ספק הופכים את דובאי ליעד מרכזי וכדאי במיוחד עבור נדל"ן בחו"ל להשקעה. מה חשוב לדעת על השקעות נדל"ן בדובאי?

שוק הנדל"ן בדובאי – נעים להכיר

דובאי היא ללא ספק אחת הערים המרשימות ביותר בתחום הבנייה בעולם, המתהדרת בנוף עירוני יוקרתי וכלכלה חופשית – נתונים אשר הופכים אותה למוקד תיירות ועסקים בינלאומי. המדיניות הכלכלית במדינה היא של שוק ליברלי ותחרותי, זאת לצד מדיניות המעודדת את הכלכלה על ידי היעדר מיסים על הכנסות. בשנים האחרונות דובאי מקדמת תנופת בנייה חסרת תקדים, שהופכת את החזון של השקעות נדלן מיוחדות בחו"ל לממשי עבור משקיעים זרים.

למה כדאי להשקיע בנדל"ן בדובאי דווקא עכשיו?

בדובאי היצע רב בתחום הנדל"ן, למשל יחידות דיור בפרויקטים יוקרתיים, בעלי תנאים מפוארים במיוחד ונוף עוצר נשימה, או של וילות מפוארות באזור המרינה היוקרתית. לצד מחירים נמוכים ומדיניות מיסוי נוחה, מומחי נדל"ן קובעים כי פוטנציאל התשואה הינו גבוה במיוחד, בהתבסס על ניתוח השוק בשנים האחרונות. דובאי הפכה למוקד מרכזי עבור המשקיע הישראלי המעוניין בביצוע השקעות נדלן מיוחדות, כמו גם קניית בתים בחו"ל, תנופת הבנייה והמחירים הנמוכים – ולכן זהו זמן קריטי שבו יש לנצל את ההזדמנות ולהשקיע בעיר.

מחירי הנדל"ן בדובאי והתשואה הצפויה

מחירי הדירות בדובאי מתחילים מ-110,000 דולר לדירת סטודיו בפרויקט יוקרתי חדש, כאשר טווח המחירים הוא רחב. ליחידה מלונאית מפוארת עם חוף פרטי בגודל של כ-66 מ"ר, למשל כמו פרויקט סבן פאלם האקסקלוסיבי שממוקם בפאלם ג'ומיירה, תשלמו כ-300,000 דולר. התשואה הצפויה בפרויקטים מסוג זה נעה בין 6% ל-10%, תלוי באיכות הנכס ובמיקום.

מתעניינים בהשקעות נדל"ן בדובאי? דובאי הום בע"מ מציעה מגוון רחב על נכסים עבור השקעות נדל"ן בחו"ל.

דובאי – אוכלוסיה וכלכלה

דובאי היא אחת משבע האמירויות המרכיבות את הפדרציה של איחוד האמירויות הערביות, אשר נוצרה ב-1971 לאחר עצמאות מבריטניה. דובאי הושוותה לסינגפור ולהונג קונג, ונחשבת לנמל המוביל במזרח התיכון.

שטחה 4 קמ"ר עם אוכלוסיה המונה 3,3 מליון איש (ל-2020). כ-5% מקומיים והשאר תושבים זרים. אוכלוסיית דובאי גדלה בהתמדה. גידול האוכלוסייה המוקדם נבע מסוחרים ממדינות שכנות שבחרו לעבור לסביבה הידידותית לעסקים של דובאי. בהמשך המאה ה-20, פריחת הבנייה בעיר הובילה לעלייה עצומה במספר הפועלים מדרום אסיה ולזרם של גולים מיומנים מכל רחבי העולם, הממלאים תפקיד חשוב בכלכלתה הרב-מגזרית של דובאי. תושבי חוץ בעיר עולים במספרם על ילידי העיר. למרות שהערבית היא השפה הרשמית, אנגלית, היא למעשה השפה המדוברת בפועל.

בניגוד לאמונה הרווחת בישראל, לדובאי אין כלכלה מבוססת נפט. עושר הנפט הקטן ממנו היא נהנתה בין שנות ה-60 וה-90 שימש כפלטפורמה למינוף ולשיפור מגזרים אחרים במשק על ידי בניית תשתיות פיזיות ופיתוח אינפרסטרוקטורה. הסחר נותר בליבת כלכלת דובאי, כאשר העיר מפעילה את הנמל ושדה התעופה הגדולים בעולם. אזור הסחר החופשי של ג'בל עלי הוקם בשנות ה-80 כדי למשוך השקעות תעשייתיות.

במאה ה-21 גדלו הפעילויות שנועדו למשוך השקעות זרות. אזורים חופשיים, כמו ג'בל עלי, הוקמו המאפשרים לחברות זרות לפעול מדובאי ללא צורך בשותף מקומי. אלה היו מוצלחים להפליא, עם הגדול ביותר שהפך להיות ביתם של יותר מ-6,400 חברות אירופיות וצפון אמריקאיות. בשנות ה-90 החלה העיר למקם את עצמה כיעד תיירותי יוקרתי, והוותה אחוז ניכר מהתמ"ג שלה על אתרי נופש ואטרקציות גרנדיוזיים כדוגמת בורג' חליפה.

עד שנות ה-2000 דובאי איפשרה למשקיעים זרים חכירה עד ל-99 שנים (ליס-הולד) על נכסים וב-2002 הציגה את מודל הפרי-הולד, כלומר בעלות מלאה בטאבו, מה שמאפשר לענף הנדל"ן לפרוח. המרכז הפיננסי הבינלאומי של דובאי, שנפתח בשנת 2006, מתפקד כתחום שיפוט משפטי עצמאי; הוא פועל במסגרת מסחרית ואזרחית נפרדת המבוססת על החוק האנגלי. הסדר זה משרת חברות פיננסיות בינלאומיות המעוניינות לבסס נוכחות במזרח התיכון. חברות אלה יכולות להשתמש במיקום הגיאוגרפי של דובאי כאמצעי לגשר בין מרכזים פיננסיים גדולים באירופה ובמזרח אסיה.

דובאי היא עיר של גורדי שחקים, נמלים, וחופים, שבו עסקים גדולים מתקיימים לצד תיירות המחפשת שמש. בגלל האוכלוסייה הגדולה שלה, היא מרגישה כמו כור היתוך מזרח תיכוני, והאטמוספירה היא סובלנית. השתייכות דתית אינה היבט בולט בחיי העיר. האסלאם הוא דת הרוב, אבל כנסיות ומקדשים הינדיים מתקיימים בדו-קיום עם המסגדים של דובאי. דובאי היא מקום יחסית ללא פשע שבו יעילות מנהלית  ופתיחות לעסקים עודדו צמיחה מדהימה.

מפת הנדל"ן ואזורי ביקוש

האזור המערבי של דובאי נהנה מגזרה ארוכה של חופים, אשר סייעו לזירוז תעשיית התיירות של העיר. שליטי דובאי ביקשו להגדיל את חופי הים המוגבלים של העיר, ובהיעדר איים טבעיים מחוץ לגבולות המדינה, הם בנו איים מלכותיים ענקיים מול חופי העיר. המפורסם שבהם הוא פאלם ג'ומיירה, שצורתו צורת של עץ דקל. אחרים כוללים את איי "העולם", מקבץ של איים קטנים דומים למפת עולם כאשר הם נצפים מלמעלה.

דובאי משתרעת על מפרץ טבעי הנקרא דובאי קריק בחופים הדרומיים של המפרץ הפרסי. בעבר, האזור היה מרכז דובאי, בשל ההסתמכות של העיר המוקדמת על דיג, צלילה בפנינים וסחר ימי. מרכז העיר החדש הוא שורה של גורדי שחקים הפזורים בדרך שייח' זאיד' (Sheikh Zayed Road). בין אלה בולטים מגדלי האמירויות, בהם בית מלון ומשרדי ממשלה. סמוך לדרך שייח' זאיד נמצא המרכז הפיננסי הבינלאומי של דובאי, שממוקם בבניין עתידני בצורת קשת, ובורג' ח'ליפה, שעם פתיחתו הרשמית ב־2010 היה הבניין הגבוה ביותר בעולם. ממערב גורדי השחקים שוכנים מספר פרברים אמידים, שרובם בתים של וילות. בפריפריה שוכן בורג' אל-ערב, מגדל ענק בצורת מפרש, שבו נמצא מלון יוקרה. במערב הרחוק יותר יש אשכולות חדשים של גורדי שחקים המקיפים את המרינה ומספר אגמים מלכותיים. בגלל עלויות הדלק הנמוכות והיעדר מיסוי, רכב פרטי הוא לא מותרות ולכן הגישה והקירבה למטרו לא מהווה את אותו היתרון כמו בערים אירופאיות.

חשוב להבין שבמפת הנדל"ן של דובאי אין איזור ביקוש אחד. עם זאת, הפוקוס שלנו בדובאי הום הוא באזורי ביקוש מירבי על הים מכיוון ששם ניתן להשיג תשואות מקסימליות.